O

 

Původ Něvské Maškarády a sibiřské kočky

Jedná se o sesterská plemena,  Něvské Maškarády je plemeno chované pouze v jiné barevné varietě (colourpoint varieta), kdežto sibiřské kočky mohou mít všechny přírodní barvy, tak je známe i u domácích koček . Jako sesterská plemena se spolu mohou Něvy a sibiřky pářit, jejich potomci jsou čistokrevná koťata, lišící se navzájem jen barvou kožíšku.

Na původ sibřské kočky jsou různé názory.  Existuje teorie o velmi starobylém plemeni, jehož kořeny je třeba hledat v době vzdálené 3000 let na Blízkém východě. Spolu s arabskými obchodníky tato kočka přišla do kontinentální části Ruska přes hory Afganistánu a Kavkazu. Podle jiných pramenů je původ sibiřské kočky je třeba hledat na vesnicích v okolí Petrohradu a Moskvy. Obyvatelé měst  si tyto velké kočky s mohutnou kostrou, kožíškem uzpůsobeným pro tvrdé klima ruské kontinentální zimy, výrazným osrstěním mezi prsty a štětičkami v uších po válce přivezli z vesnic a tyto kočky se pak pak staly prvními zástupci sibiřských koček.

 

              

 Něvská Maškaráda                                          Sibiřská kočka

 

Povahové rysy

Něvy a sibiřské kočky mají milou, přátelskou povahu. Dokáží být temperamentní, ale nejsou divoké. Jsou to velmi komunikativní kočky, které se svým člověkem rády hovoří a všelijak rozprávějí. Ovšem tyto mohutné kočky jsou obdařeny poměrně tichým hlasem a jejich řeč připomíná vrkání holubů, což je  pro sibiřky typické.

Milují přítomnost své vztahové osoby a provází ji doslova na každém kroku. Sibiřky a Něvy dokážou mít i smysl pro humor a rádi se předvádí, aby na sebe upoutali pozornost.  Stále však zůstávají příjemnými společníky a zachovávají si svojí důstojnost.

Mají velmi rády děti, často si od nich nechají líbit mnohem více než od odspělých, jako by dokázali instinktem pochopit dětskou zranitelnost.

Nevadí jim soužití se psy a dalšími domácími mazlíčky. Přijímají je jako další členy své smečky a velmi dobre s nimi vychází.

Říká se, že Něvičky a sibiřky jsou „polopsi“ – následováním svého páníčka, vítáním po příchodu z práce a věrností povahu psa velmi připomínají.

 

Standard dle FIFé

•·Celkově

střední až velká, kočky většinou menší než kocouři

 Hlava:

 tvar o něco delší než širší, lehce zakulacená, masivní, čelo široké,jen lehce zakulacené, tváře s dobře vyvinutými lícními kostmi, nos středně dlouhý, široký, profil vykazuje lehké prohnutí, ale ne stop, brada lehce ustupuje, z profilu vytváří křivku počínající od linie nosu

•·Uši

středně velké, široce otevřené na bázi, špičy zakulacené, štětičky a srst na vnitřní straně ucha dobře vyvinuty

•·Oči

velké, lehce oválné, lehce šikmo a daleko od sebe posazené

 Barva:

 modrá, nejlépe tmavomodrá, ale jednotná v barvě.

•·Tělo

dobře stavěné a osvalené, silný krk,široký hrudník, proporcionální postava obdélníkového vzhledu

•·Nohy

středně vysoké, tvořící s tělem obdélník, silné, tlapky velké, kulaté, mezi prsty výrazné štětičky

•·Ocas

středně dlouhý silný, zakulacená špička, ze všech stran pokrytý hustou srstí, srst nevisí dolů

•·Srst

středně dlouhá, dobře vyvinutá, hustá, podsada není přilehlá, krycí srst odpuzující vodu, lehce tvrdá na dotek, letní srstje výrazně kratší než zimní, zimní srst vykazuje dobře vyvinutou náprsenku, límec a kalhotky

•·Barva

jsou povoleny všechny barevné variety včetně variet s bílou s vijímkou variet s odznaky čokoládových, lilových, skořicových a plavých. Povoleno je jakékoliv množství bílé, tj bílý plamínek, medailonek, bílý hrudník, bílá barva na břiše, na tlapkách apod.

•·Vady

příliš malá nebo jemně stavěná kočka

 dlouhá a příliš úzká hlava, rovný profil, příliš kulatá hlav (perský typ)

 příliš velké nebo příliš vysoko nasazené uši

 kulaté oči

 příliš dlouhé nebo tenké nohy

 příliš krátký ocas

 příliš jemná nebo měkká srst, srst přilehlá, nedostatek srsti s výjimkou letního období

 

 

Standard plemene

Výborný standard plemene i s ilustačními obrázky najdete na O KOCKACH.

 

 

Historie plemene

Skvélý, výborně napsaný článek o plemeni od paní Iriny Sadovnikove (mezinárodní posuzovatelky všech plemen WFC) je zde.